Americana Wardrobe
Reimagining an historical piece with a fresh take on finish, function, hardware and form, the Americana Wardrobe has shaped carved door fronts with an architectural arched design and scroll accents on the base. Crafted of Oak Veneers, it is finished in the time-worn white Daisy with a warm Honey interior finish. There’s mirrored glass on the interior of the doors, one removable clothing rod, two adjustable wood shelves and 3 self-closing drawers. The top left drawer has black removable felt liner and the top right drawer has a black felt liner and black removable felt-lined jewelry tray. The one bottom drawer is self-closing.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with mirror glass on interior and magnetic catchesOne removable clothing rodTwo adjustable wood shelvesThree self-closing drawers behind doorsTop left drawer has black removable felt linerTop right drawer with black felt liner and a black remova | Yes |
|---|---|
| Finish | The Americana Molasses finish captures the essence of a well-loved heirloom, passed down through generations. The deep, dark tone over cathedral oak veneers add warmth, while the variations i |
| 1st Row Left and Right Drawer Dimensions | 16.25W x 15.75D x 4.625H |
| 1st Row Left and Right Drawer Weight Capacity | 35 lbs |
| 1st Row Shelf Opening | 41.875W x 19.125D x 15.125H |
| 2nd Row Drawer Dimensions | 34.875W x 15.75D x 6.5H |
| 2nd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| 2nd Row Shelf Opening | 41.875W x 19.125D x 11H |
| 3rd Row Drawer Dimensions | 37.875W x 15.75D x 9.875H |
| 3rd Row Drawer Weight Capacity | 45 lbs |
| Alternate Finish Items | 7050-90013-02 |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Carton Height | 88.50 |
| Carton Length | 29.25 |
| Carton Weight | 449.24 |
| Carton Width | 52.25 |
| Depth | 25.00 |
| Distressing | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 83.75 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Oak Veneers |
| Number of Drawers | 4 |
| Number of Shelves | 2 |
| Safety Stop | Yes |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Width | 48.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 41.875W x 19.125D x 1.5H |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 377.96 |
| Image Role Data | {“7050_90013_89_room”:[“Room Image 1″],”7050_90666_89_90015_89_90013_89_room”:[“Room Image 2″],”7050_90666_89_90115_89_90013_89_room”:[“Room Image 3″],”7050_90013_89_silo”:[“Silo Image 1”,”Si |
| Weight | 377.96 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 48 × 83.75 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Americana |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Americana Pie Chest
Americana Floor Mirror
Bedroom Americana 5/0 Footboard
Americana Six-Drawer Chest
Americana Round Pedestal Dining Table with 1-22in Leaf
Americana Bachelor Chest
Casual Dining Americana Round Pedestal Table Top w/1-22in leaf
Americana Six-Drawer Chest
Americana Two-Door Nightstand
Americana End Table
Americana Oval Mirror
Sundance Nine-Drawer Dresser
Marshall Six Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Lunula Dresser
| Dimensions | 21.38 × 70 × 31.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Flaxen |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Holden Six Drawer Dresser
Crosby Six Drawer Dresser
Serenity Mainstay Six Drawer Dresser
Albion Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Greer Six Drawer Dresser
Caleb Six Drawer Dresser
Forrest Six Drawer Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.