Casa Paros Nightstand
Taking a minimalist approach, the Casa Paros nightstand appears to float above two leg panels. Two soft-close drawers have woven panels behind cast metal hardware in an organic shape. The design offers both natural textures and subtle wood grains. A two-port USB charging unit is featured on the back of the case.
Product Details
| Cubes | 17.61 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 317 Light Playa and WDF – 317 Playa |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 36 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casa Paros Nightstand |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 156.0 |
| Total Shipping Weight | 156.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Inset woven material in Light Playa finish on wood-framed drawer fronts | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Playa finish on case and all exposed wood | Yes |
| Two wood perpendicular leg panels | Yes |
| Anti-tip kit and instruction sheet | Yes |
| Two-port USB charging unit on back of case | Yes |
| Twp soft-close drawers with metal drawer pulls in Anthracite finish | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Qty On Hand | 52 |
| Dimensions | 19 × 36 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Playa and Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Casa Paros Accent Table
Casa Paros Tall Drawer Chest
Casa Paros Display Cabinet
Casa Paros Dining Table
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Side Chair
| Dimensions | 26.63 × 21.13 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Arm Chair
| Dimensions | 26.63 × 24 × 33.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Panel Bed Queen
| Dimensions | 102.13 × 64 × 52.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Playa |
| Style | Rustic Modern |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Casa Paros |
| Features | Fabric |
Casa Paros Nightstand
Casa Paros Dresser
Antique 2 Drawer Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Parota 2 Drawer Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Linea Nightstand
Tribeca Nightstand
Foundations Nightstand
Menton Nightstand
Tribeca Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.