Stratum Nightstand
The Stratum nightstand offers a bit of glamour with the gleam of polished metal from open end frames and sleek hardware. A beautiful wood grain pattern shines through in the Mist finish. Two soft-close doors provide storage while function comes from a two-port USB charging unit on the back.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 19.74 |
|---|---|
| Finish Shown | MTF – 325 Polished Nickel and WDF – 325 Mist |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Nightstand |
| Program | Stratum |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 150.3 |
| Total Shipping Weight | 150.3 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Ash solids and engineered veneer in Mist finish with metal drawer pulls and supporting end frames in Polished Nickel finish | Yes |
| Not suitable for use with TV | Yes |
| Two soft-close drawers | Yes |
| Two-port USB charging unit | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19 in (48.26 cm) |
| Height | 28 in (71.12 cm) |
| Width | 38 in (96.52 cm) |
| Qty On Hand | 204 and DC 18 |
| Dimensions | 19 × 38 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Stratum Panel Bed King
| Dimensions | 93.75 × 85.75 × 55.75 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.25 × 24 × 38 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Side Table
Stratum Panel Bed California King
| Dimensions | 96.63 × 78.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | California King |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional (Glam) |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Side Chair
| Dimensions | 27.13 × 21 × 38.5 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Panel Bed Queen
| Dimensions | 92.63 × 66.13 × 64 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Transitional |
| Bed Size | Queen |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Dresser
| Dimensions | 19 × 68 × 34 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Stratum Cocktail Table
Stratum Arm Chair
| Dimensions | 27.13 × 26.25 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Gray |
| Detail Color | Mist |
| Style | Glamorous Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Fabric |
Stratum Nightstand
| Dimensions | 19 × 28 × 28 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Mist and Polished Nickel |
| Style | Transitional |
| Collection | Stratum |
| Features | Storage |
Serenity Balboa Two Drawer Nightstand
Emery Three Drawer Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Balam 2 Drawer, Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Modern Wilshire Nightstand
Cameron Three Drawer Nightstand
Tribeca Nightstand
Foundations Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.