Vineyard Row Two-Door Nightstand
Embracing the rustic charm, organic aesthetic and craftsman architecture of the Napa Valley, the Vineyard Row Two-Door Nightstand has two doors with soft-close hinges and a large circular rustic hammered metal backplate. Featuring one shelf behind the door that creates two storage areas, it is crafted or Pecky Hickory Veneers and finished in the light-and-airy Sonoma.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft close hinges and magnetic door catchesbrOne adjustable wood shelfLarge circular rustic, hammered metal backplateFinish: Sonoma: a light and airy vibe, reminiscent of the crisp white wines of the Sonoma region.Hardware: Rustic, hammered | Yes |
|---|---|
| 1st Row Shelf Opening | 33.5W x 14.125D x 10.75H |
| Back Panel Material | MDF |
| Base Panel Opening | 33.5W x 15.875D x 10.25H |
| Carton Height | 37.75 |
| Carton Length | 23.25 |
| Carton Weight | 88.00 |
| Carton Width | 42.00 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15.25 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 35.25 |
| Distressing | Yes |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Pecky Hickory Veneers |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 38.00 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 33.5W x 14.125D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 66 |
| Image Role Data | {“6952_90266_80_90516_80_90213_80_room”:[“Room Image 1″],”6952_90266_80_90516_80_90119_80_90213_80_room”:[“Room Image 2″],”6952_90516_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6952_90516 |
| Weight | 66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 38 × 32 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Brown |
| Detail Color | Light Wood |
| Style | Casual |
| Collection | Vineyard Row |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Vineyard Row Wine Barrel End Table
Casual Dining Vineyard Row Rectangle Dining Table Base
Vineyard Row Accent Chair
Vineyard Row Entertainment Credenza
Vineyard Row Post Back Upholstered Arm Chair
Vineyard Row Buffet
Vineyard Row Rectangle Dining Table with Two 20-inch Leaves
Vineyard Row King Panel Bed
Vineyard Row Round End Table
Vineyard Row Four-Drawer Door Chest
Vineyard Row California King Upholstered Bed
Living Room Vineyard Row Console Table Barrel Base
Foundations Nightstand
Greer Three Drawer Nightstand
Antique 2 Drawer Nightstand
Dorsey Two Drawer Usb-charging Nightstand In Granola
Linea Nightstand
Crosby One Drawer Nightstand
Dovetail Night Stand – 754-227
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 30 × 26 in |
| Brand | Vaughan Bassett |
| Color | Brown |
| Detail Color | Sun Bleached White |
| Style | Rustic |
| Collection | Dovetail |
| Features | Storage |
Tribeca Nightstand
Tribeca Nightstand
Warner Three Drawer Nightstand
Menton Nightstand
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.