Colvin Server, Green Finish
The Colvin Green Server adds a striking pop of color to any room, infusing the space with a tasteful blend of modern allure and old Hollywood glamor. Its gently rounded, reeded front doors create a softened, elegant profile, enhanced by European concealed hinges for a sleek, seamless aesthetic. Inside, two adjustable shelves provide practical storage for dining essentials, while satin brass hardware accents complete the look with refined sophistication. Perfect for adding both style and function, this server is a captivating piece that brings romantic charm and a touch of timeless elegance to any dining area.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| L500KSVExpertly crafted of oak veneers, Asian hardwood solids and engineered woods | Yes |
|---|---|
| Adjustable levelers add stability on uneven surfaces. | Yes |
| A finished back ensures the Server versatile placement and polished elegance in any room | Yes |
| Concealed European hinges offer clean front aesthetic while allowing the doors to open and close smoothly and quietly | Yes |
| Two adjustable shelves offer versatile storage options to accommodate items of different sizes and shapes. | Yes |
| Natural, hand-stained wood in a multi-step emerald finish | Yes |
| Satin brass hardware adds an elegant accessory to the front of the case | Yes |
| 200 lb. weight capacity ensures durability and reliable support. | Yes |
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 20 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Green |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Storage |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Colvin, 18″ Round End Table, Toffee
Colvin, 18″ Round White Marble Top End Table, Black
Colvin Brown Side Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 35.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Mid-Century Modern |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin 5-piece 52″ Round White Marble Dining Set, Toffee Finish
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | White |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin Black Side Chair
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24 × 21.25 × 35.5 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin Cane Side Chair, Brown
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 19.75 × 36 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 36″ Round Cocktail Table, Castered, Black
Colvin Server, Ivory
| Weight | 200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 20 in |
| Brand | Steve Silver |
| Color | Cream |
| Detail Color | Ivory |
| Style | Contemporary |
| Collection | Colvin |
| Features | Storage |
Colvin, 36″ Round White Marble Top Cocktail Table, Castered, Black
Colvin 5-piece 52-inch Round Dining Set, Black
| Weight | 300 lbs |
|---|---|
| Brand | Steve Silver |
| Color | Black |
| Style | Art Deco |
| Collection | Colvin |
| Features | Fabric |
Colvin, 36″ Round White Marble Top Cocktail Table, Castered, Toffee
Oslo Pantry Cabinet
Toronto 4 Door Sideboard
Napa Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 72 × 30 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Rustic |
| Collection | Napa |
| Features | Storage |
Finnley Four-Door Sideboard
Denver Solid Wood 4dr Cabinet – Distressed Gray/antique White
Sunset D5783-14 Buffet
Townsend Sideboard
Lumina Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Silver |
| Style | Contemporary, Industrial |
| Collection | Lumina |
| Features | Storage |
Astrid Four Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 72 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Boho, Modern |
| Collection | Astrid |
| Features | Storage |
Kali Iron Four Door Cabinet
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.