Gravelstone Round Fire Table
Extend your outdoor entertaining well into the evening with Sunset West contemporary fire tables. Our Gravelstone fire tables are made with enduring GFRC to mimic the look and feel of concrete, with added resiliency to weather the elements year round.
Product Details
| All Fire Table burners are rated from 55,000 – 100,000 BTUs. The pan burner is made from 304 stainless steel. | Yes |
|---|---|
| All Fire tables feature a separate starter switch and flame controls. All fire tables come standard with a 10 foot hose to connect to an external propane (LP) source and glass bead media for the burner and include components to convert to natural gas (NG) | Yes |
| Dimensions | 41″ Round x H17″ |
| Weight | 181 lbs. |
| Weight | 181 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41 × 41 × 17 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Grays |
| Style | Contemporary |
| Collection | Bazaar |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Sand Armless Club Chair
Antique Stone End Table
41″ Fire Bowl
Gravelstone Round Tank Cover
Gravelstone Square Fire Table
Antique Stone Square Coffee Table
Antique Stone Bowl Coffee Table
Antique Stone Round End Table
| Weight | 55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.08 × 20.08 × 23 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Gray |
| Detail Color | Whites/Creams/Beiges |
| Style | Transitional |
| Collection | Bazaar |
| Features | Swivel |
GRC Square Graphite Tank Cover
Gravelstone Rectangular Fire Table
Antique Stone Reactangle Coffee Table
Gravelstone Square Tank Cover
Maya Outdoor Accent Table
Sausalito Outdoor Accent Table
Miramar Outdoor Side Table
Bari End Table
| Dimensions | 16 × 22 × 20 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Brown |
| Features | Customizable, Metal |
| Style | Rustic |
Redondo Coffee Table
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 54 × 33 × 18 in |
| Brand | Sunset West |
| Color | Black |
| Features | Metal |
| Style | Industrial, Modern |
Stillwater Outdoor Cocktail Table
Danson Outdoor Coffee Table
| Weight | 33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35.75 × 18.13 × 35.75 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair with 2 table options. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Tables have an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Bristol Outdoor Side Table
Miramar Outdoor Cocktail Table
Bellino Chat Table
| Dimensions | 42 × 42 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Ebel Incorporated |
| Color | Grey |
| Features | Concrete, Customizable |
| Style | Modern |
Danson Outdoor End Table
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Casual |
| Features | Resin |
| Shape | Round |
| Series Features | Millennium cushioned swivel lounge chair. Resin wicker hand woven on a powder coated aluminum frame. Beige Nuvella premium fabric. Table has an aluminum top. |
| Brand | Ashley Furniture |
Beachcroft Outdoor End Table
| Weight | 48 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.25 × 22.25 × 22.25 in |
| Color | Beige, Brown |
| Assembly | No Assembly Required |
| Style | Casual |
| Shape | Square |
| Series Features | For indoor or outdoor use. Cushioned resin wicker dining and modular seating. 4 throw pillows included with LAF/RAF loveseat. 2 throw pillows included with curved corner chair. Dining, cocktail and end tables have porcelain tops. Rust free aluminum frames. Some assembly required. High performance Nuvella fabric. Collection includes many dining and seating options. P791-701/702/625 are porcelain tops. Deep seating includes P791-835 loveseat and P791-838 sofa (includes 2 throw pillows) and P791-821 swivel lounge chair. To order 4-piece seating with 2 swivel lounge chairs, sofa and porcelain top cocktail table, order P791-821(2), P791-838 and P791-701. Assembly required. P791-773 includes CSA approved 30, 000 BTU stainless steel burner, glass beads, burner cover and protective weather cover. P791-815 driftwood resin wicker woven on an aluminum frame. Nuvella high performance fabric. Adjustable positions. Stainless steel hardware. Assembly required. |
| Brand | Ashley Furniture |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!



Reviews
There are no reviews yet.