Rosalie 66″ 6-Drawer Dresser-Blue
Description
Description
Product Details
| Constructed of select hardwoods and pine veneers | Yes |
|---|---|
| Driftwood drawer fronts add to the laid back lifestyle | Yes |
| Clean front frame gives the case a clean modern vibe | Yes |
| Custom designed two piece hardware makes the piece truly unique and functional | Yes |
| Framed end panels | Yes |
| Six drawers are constructed with dovetail joinery and ball-bearing extension guides | Yes |
| Top drawers have a felt-lined drawer bottom, bottom drawers have Cedar veneer bottoms, all others are veneer drawer bottoms | Yes |
| Dust panel under bottom drawers | Yes |
| Dimensions | 66.00″W X 20.00″D X 36.00″H |
| Weight | 199.52 lbs |
Additional information
Additional information
| Weight | 199.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 66 × 36 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Blue |
| Detail Color | Cabana Blue |
| Style | Cottage |
| Collection | Rosalie |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Rosalie King Panel Bed
Rosalie Woven Square Cocktail
Rosalie 2-Drawer Nightstand-White
Rosalie Full Panel Bed
Round Table Top
5/0 Panel Headboard
Rosalie Round Spindle End Table
3/3 Panel Headboard
Rosalie 56″ 6-Drawer Dresser-Wht
5/0 Wood Frame Uph Hdbd
6/6 Woven Headboard
3/3 Wood Frame Uph Hdbd
Crosby Six Drawer Dresser
Winslow 6-drawer Dresser Smokey Walnut
Antique 6 Drawer Dresser
Everette Six Drawer Dresser
Michael Alan Showroom
Artisan & Post Cool Rustic Stone Grey Dresser
| Brand | Vaughan Bassett |
|---|---|
| Color | Brown, Grey |
| Features | Wood |
| Style | Rustic |
Caleb Six Drawer Dresser
Silhouette Dresser
Silhouette Dresser
Menton Dresser
Warner Six Drawer Dresser
Linea Dresser
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.