Weekender Coastal Living Home Collection Hermosa Cocktail Table
Description
Description
The Hermosa Cocktail Table is a divine statement piece with a clean white finish and open-air shelving, allowing a variety of serene interiors to be built around it with ease.
Product Details
| Casters | Yes |
|---|---|
| White Sand finish | Yes |
| 1 Shelf | Yes |
| KD Construction | Yes |
Additional information
Additional information
| Dimensions | 28 × 50 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Sand |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
U330A829
Category: Cocktail & Coffee Tables
Tags: Cocktail & Coffee Tables, Cream, Universal Furniture, White Sand
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Cocktail Table
Weekender Coastal Living Home Collection St Kitts End Table
Weekender Coastal Living Home Collection Marblehead Dining Table
Weekender Coastal Living Home Collection Sandbar Console
Weekender Coastal Living Home Collection Seaside Display Cabinet
Weekender Coastal Living Home Collection Upholstered Dining Chair
| Dimensions | 25 × 20 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand Dune |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Pebble Counter Chair
| Dimensions | 25 × 23 × 39 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sea Salt |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Santa Rosa Arm Chair
| Dimensions | 32 × 25 × 46 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | White Split Rattan |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Morada Side Chair
| Dimensions | 24 × 21 × 40 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | White |
| Detail Color | Sea Salt |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Fabric |
Weekender Coastal Living Home Collection Surf City Bed Headboard Queen
Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Credenza
| Dimensions | 19 × 72 × 32 in |
|---|---|
| Brand | Universal Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Sand Dune |
| Style | Coastal |
| Collection | Weekender Coastal Living Home Collection |
| Features | Power |
Weekender Coastal Living Home Collection Weekender Nightstand
Cypress Root Coffee Table
| Dimensions | 38 × 41 × 18 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Beige |
| Features | Wood |
| Style | Transitional |
Stowe Coffee Table
Trenton Rectangle Cocktail Table
Amner Coffee Table
Michael Alan Showroom
Brooklyn Cocktail Table
Michael Alan Showroom
Dakota Round Coffee Table
Avalon Coffee Table
| Dimensions | 24 × 24 × 16 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | Brown |
| Features | Wood |
| Style | Contemporary |
Allan Round Coffee Table
Michael Alan Showroom
Marstream Coffee Table
| Weight | 87 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.13 × 17 × 42.13 in |
| Color | Black, Grey |
| Assembly | Assembly Required |
| Style | Contemporary |
| Features | Wood Products and Other |
| Shade | Dark |
| Series Features | Casual contemporary design with a transitional flare. Made with hardwood solids, Oak veneer and MDF substrate. A dark charcoal black finish over the Oak wood grain texture makes for an outstanding trend-right accent color. Each table is designed with a drawer that is conveniently tucked into the reeded apron for a clean transitional look. Drawers feature fully finished interiors, heavy duty ball-bearing side glides and French/English dovetail construction. |
| Brand | Ashley Furniture |
Michael Alan Showroom
Layne 42″ Round Coffee
| Dimensions | 42 × 42 × 17 in |
|---|---|
| Brand | Classic Home |
| Color | White |
| Features | Wood |
| Style | Modern |
Jaylon 34in Lift Lid Cocktal Tbl
| Weight | 77.2 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 34.75 × 18 in |
| Brand | Riverside Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Midnight Oak |
| Style | Modern Contemporary |
| Collection | Jaylon |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.