Commerce & Market Carved Stump Side Table
Description
Description
Crafted with cast resin in a design to portray nature’s aged roots, the Carved Stump Side Table is hand-painted with a bold geometric tribal print on a dark monochromatic background.
Product Details
| Alternate Finish Items | 7228-50654-45 7228-50646-02 |
|---|---|
| Carton Height | 30.25 |
| Carton Length | 24.00 |
| Carton Weight | 60.00 |
| Carton Width | 24.00 |
| Depth | 20.00 |
| Distressing | Yes |
| Height | 25.00 |
| Levelers | Yes |
| Material Description | Resin |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 60 lbs |
| Width | 20.00 |
| Wood Distressing Type | Cracking |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 40 |
| Image Role Data | {“7228_50638_99_detail”:[“Detail Image 1″],”7228_50638_99_646_02_room”:[“Room Image 1″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room”:[“Room Image 2″],”7228_85022_00_50638_99_50646_02_room2”:[“Room |
Additional information
Additional information
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20 × 20 × 25 in |
| Brand | Hooker Furniture |
| Color | Black |
| Detail Color | Blacks |
| Style | Casual |
| Collection | Commerce and Market |
Reviews (0)
Reviews (0)
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Questions About This Product?
Questions About This Product?
"*" indicates required fields
SKU:
7228-50638-99
Category: Accent Furniture
Tags: Accent Furniture, Black, Blacks, Hooker Furniture
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Items We Think You Will Love..
Find the perfect piece of furniture, mattress, or home decor at for your budget and your style.
Commerce & Market Skyline Cocktail Table
Commerce & Market Antares Cocktail Table
Commerce and Market Home Office Commerce & Market Bookcase
Commerce & Market Seaside Chair ch
Commerce and Market Spindle Accent Table
Commerce & Market Izabela Upholstered Arm Chair
Commerce and Market Pilea Entertainment Credenza
Commerce & Market Argyle Three-Drawer Chest
Commerce & Market Jack O’bein Long Skinny Console
Commerce and Market Waverly Leaner Mirror
Commerce and Market Living Room Commerce & Market Nesting Tables
Commerce & Market Console
Fontaine Three Drawer Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 16 × 38 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | French Country, Traditional |
| Collection | Fontaine |
| Features | Storage |
Claudia Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 42 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Modern, Traditional |
| Collection | Claudia |
| Features | Storage |
Stratton White Etagere
| Weight | 25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 40 × 66 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | White |
| Style | Coastal, Modern |
| Collection | Stratton |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Argento Three Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 46 × 36 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Blue |
| Style | Glam/Luxe, Traditional |
| Collection | Argento |
| Features | Storage |
Laguna Accent Table
Reverie Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19 × 42 × 32 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Contemporary, Rustic |
| Collection | Reverie |
| Features | Storage |
Ellis Etagere
| Dimensions | 16 × 44 × 82 in |
|---|---|
| Brand | Bernhardt Furniture |
| Color | Cream |
| Detail Color | Jicama |
| Style | Modern |
| Collection | Bernhardt Interiors |
| Features | Storage |
Lanita Accent Table
Serrano Two Door Cabinet
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17 × 44 × 34 in |
| Brand | Bassett Mirror Company |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Serrano |
| Features | Storage |
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!

Reviews
There are no reviews yet.